Nu er del 2 af renoveringen begyndt.
Som der stod i genopbygning del 1 så trænger hovedbygningen til at få en større renovering.
Der gemte sig mange overraskelser inde i væggene og oppe under det plastik der hang på loftet.
Bag gipspladerne var der isoleret med 5 cm rockwool plader selvom der var et hulrum på knap 10 cm, der var lægter bag væggene sat fast med nogle sindsyge lange skruer, men for at lægterne skulle så i vatter, så var der sat stakke af små brædder og gulvbrædder bag lægterne hvorefter det hele så var skruet sammen med de lange skruer.
Der var ikke sat dampspær op ved gips væggene og rockwoollen, og flere steder havde der boet mus og myrer i rockwoollen, der var også gemt pose og andre mærkelige genstande bag gipspladerne, og til den helt store overraskelse var der også gemt flere kilometer ledninger i væggene og i det lille hus på 23 kvm var intet mindre end 16 stikkontakter i et rum. Her ville man da ikke behøve en forlængerledning.
På ydersiden af huset havde vi taget 16 lamper ned og de lamper var alle borret igennem væggen og ind til kun 1 stikkontakt inde i huset. Der var ledninger alle steder, og sikke da et rod, alle ledninger, stikkontakter og lamper var koblet til 1 ledning der gik til relæet.
Alle gips væggene og lægterne er pillet ned, alle de kilometer af ledninger er også smidt ud, væggene er fulde af huller fra ledninger, men er nu helt bare.
Nu skal der bare fejes og gulvet skal pilles op.
I løbet af sommeren skal der graves ud og støbes fundament samt mures op. Jeg har også allieret mig med nogle der kommer og hjælper med at lave nyt tag på huset når det er muret op.
Så følg med i hvad der sker.






